Поняття комфортної та оптимальної температури. (ч. 1)
- 09.01.2018
Затишок та Комфорт – суб’єктивні оцінки відчуттів людини від сприйняття навколишнього середовища. Поняття «комфортна температура» настільки широке, що його не існує в технічній лексиці та нормативній документації. У техніці використовують термін «оптимальна температура» повітря.
Поняття комфортної та оптимальної температури відрізняються. Комфортна температура — це суб’єктивне сприйняття, засноване на особистих відчуттях. Оптимальна температура є результатом наукових досліджень, що оцінюють стан середньостатистичної людини в тих чи інших умовах.
Danfoss Ally – рішення для комфортної температури
Нормативом визначається оптимальна температура у приміщеннях та допустима температура. Перша є найбільш збалансованою з погляду підтримки теплового балансу людини. Друга показує відхилення від оптимуму, які вважаються прийнятними, і вимагають втручання.
Комфортною для людини вважається температура зовнішнього повітря, що відповідає зоні помірного клімату, при якому є чотири пори року і температура найхолоднішого місяця – нижче 0°С, а найтеплішого – вище + 15°С. Людина відчуває, перебуваючи у приміщенні, як температуру повітря, так і температуру навколишніх предметів. Тепло, яке виділяється в приміщенні від нагрівальних приладів опалення, від людини йде на нагрівання цих предметів.
Яка температура буде оптимальною для людини?
Вважається, що найкомфортніша температура для людини становить +23…+25°С. Необхідно враховувати й низку додаткових параметрів:
- Матеріал, з якого виготовлені стіни. Холодні стіни «витягують» тепло. Якщо ж стіни добре утеплені, то і в +20°С людина почуватиметься добре.
- Індивідуальні особливості. Хтось буде мерзнути в +20°С, а комусь буде добре і в +18°С. Жінки, у середньому, більш теплолюбні, ніж чоловіки — комфортна температура для них на 2-3°С вища.
- Вологість. Якщо в кімнаті сиро, то і холод, і спека переноситимуться важче.
Однієї температури мало, для відчуттів теплового комфорту, тепловий комфорт людини залежить від трьох показників:
- Температура – 21-23°С.
- Відносна вологість – 40-60%.
- Швидкість руху повітря 0,1 м/с – 0,15 м/с.
Стандарти говорять про температуру в житлових та громадських приміщеннях яка дорівнює 21°С при вологості 60%, та температурі яка дорівнює 33°С при вологості 15%. При одній температурі може бути і спекотно і холодно, якщо змінювати показник відносної вологості.
В офісах та кабінетах різних установ нормальною вважається температура від +19°С до +20°С.
Коли людина почувається комфортно, вона краще працює і повноцінно відпочиває. Чималу частку у створенні комфорту становить температура в житлових кімнатах. Якщо температурні умови з тих чи інших причин не відповідають нормам, це позначається як на настрої, та і на стані здоров’я.
За гігієнічними нормативами температура в житлових приміщеннях має бути комфортною і не вимагати від людей носіння додаткового теплого одягу. Житлова кімната, наприклад, де Ви проводите більшу частину часу, має бути прогріта до 21°С, а температура в коридорах та на кухні може зберігатися на рівні 17-18°С.
24°C – верхня межа комфорту. Якщо температура в кімнаті понад 24°C, то виникає ризик перегріву.
21°C – рекомендована температура в житлових приміщеннях. У кімнатах, де знаходяться новонароджені, бажано підтримувати температуру на рівні 19-22°С, щоб дитина при сповиванні не переохолоджувалась. Така температура також не заважатиме дитині позбавлятися зайвого тепла з повітрям, що видихається, і захистить його від перегріву.
18°C – рекомендована температура для спальні. Температура в спальні повинна бути нижчою за температуру в житловому приміщенні. Це забезпечить легше засинання та пробудження, вбереже від перегріву.
16°C – за такої температури зменшується стійкість організму до респіраторних захворювань.
12°C — знаходження в таких температурних умовах більше двох годин підвищує кров’яний тиск і збільшує ризики виникнення інфарктів та інсультів.
Нижче 9°C – з’являється високий ризик переохолодження.
Звичайно, деяким буває надто задушливо при 20°С, а інші за тієї ж температури ніяк не можуть зігрітися. Кожна людина має індивідуальну температурну чутливість, а наведені вище цифри є середніми та відповідними для більшості людей.
Всесвітня Організація Охорони Здоров’я рекомендує:
18°С — оптимальна температура в приміщенні для одягнених людей. Для людей з хворобами дихальної системи або схильністю до них, мінімальна рекомендована температура – понад 16°С. Для хворих, ослаблених, літніх — мінімальна температура в кімнаті повинна становити не менше 20°С.
Слід пам’ятати, що відчуття тепла-холоду залежить від того, чим зайнята людина в даний момент. Якщо людина малорухома, температура в кімнаті повинна бути на кілька градусів вищою, ніж у разі занять активною фізичною роботою, спортом та ін.
Якщо температура повітря в квартирі/кімнаті вище або нижче за середні норми, то необхідно вжити заходів для досягнення температурного комфорту. Щоб самим регулювати температуру в приміщенні та не відчувати на собі кожну примху погоди та недосконалість комунальних послуг, слід обзавестися такими приладами як обігрівачі, що мають можливість регулювання та підтримки температури. Терморегулятори для радіаторів.
Головне завдання опалення – підтримання оптимальної температури в опалювальному приміщенні.